phone

050 - 3 123 123

U kunt ons telefonisch bereiken op:

  • Maandag: 10:00 tot 17:00
  • Dinsdag: 10:00 tot 17:00
  • Woensdag: 10:00 tot 17:00
  • Donderdag: 10:00 tot 17:00
  • Vrijdag: 10:00 tot 17:00
  • Zaterdag, zondag en feestdagen: Gesloten
Opgeslagen reizen
  • De beste reisleiders laten u méér zien
  • De mooiste reisprogramma's
  • Veel tevreden reizigers
  • Al ruim 40 jaar betrouwbaar
  • Reisbeschrijving
  • Vervoer & verblijf
  • Reviews
  • Data & prijzen

Bijzonder aan deze reis

  • rondreis langs de 8 mooiste gotische kerken en kapellen
  • bezoek Sainte-Chapelle en Notre-Dame de Paris
  • bewonder de kathedralen van Amiens, Rouen en Beauvais
  • bekijk de kathedralen van Chartres, Laon en Reims
  • middeleeuwse kunst in Musée de Cluny in Parijs
  • glasvenster van Chagall in de kathedraal van Reims
  • avondlichtshow Cathédrale de Lumière in Rouen
  • verblijf in goede toeristenklassehotels in Rouen, Parijs, Reims

Sierlijke spitsbogen en kleurrijke glasvensters

Reisleidster Wendy:
‘Rond 1100 veranderde er iets fundamenteels in de bouw van Franse kerken: de zware donkere romaanse kerk werd omgebouwd naar een licht en sierlijke gotisch godshuis. Met behulp van spitsbogen, kruisribgewelven en steunberen werden grote, lichte en ruimtelijke kerken gebouwd die door gebrandschilderde ramen hemels verlicht werd. In krap 150 jaar verrees in elke stad van naam in het Île-de-France een nieuwe kathedraal in de stijl van de gotiek. Na de eerste vernieuwingen in Saint-Denis onder aanvoering van abt Suger volgden de andere belangrijke steden in de streek. Al snel werd het een wedstrijd wie de hoogste kathedraal kon bouwen. Om vervolgens de gebouwen steeds meer te versieren met beeldhouwwerk en glas-in-lood vensters, die een stevig onderdeel werden in de verkondiging van het christelijke geloof.
De betoverende kerken die ons vol verwondering laten genieten van deze middeleeuwse kunst hebben de tand des tijds goed doorstaan en wachten erop door u bezocht te worden. Tijdens deze kunstreis bewondert u de mooiste in Noord-Frankrijk, zodat u een prachtig overzicht krijgt van de ontwikkeling van deze stroming. U bekijkt de Notre-Dame d'Amiens, een van de laatste kathedralen die werd gebouwd, ziet de meest ambitieuze gotische kathedraal in Beauvais en geniet van de fraaie voorgevel van de kathedraal van Rouen, die Monet veelvuldig op het doek vastlegde. In Parijs brengt u natuurlijk een bezoek aan de grafkerk van Saint-Denis, daar waar de gotiek begon en bewondert u de in volle glorie herstelde Notre-Dame. Ook het prachtige Sainte-Chapelle staat op uw lijstje en in Reims ziet u de lachende engel, die de koningen verwelkomde in de kroningskerk van Frankrijk. Naast alle kerkenpracht is er ook voldoende tijd om te genieten van het goede Franse leven. Slenter door de middeleeuwse met vakwerkhuizen getooide straatjes van Rouen, drink een glas champagne in het gezellige Reims en wandel in Parijs langs de Seine of door de gezellige wijk Marais. Gaat u mee op deze bijzondere reis langs de wereldberoemde hoogtepunten van de gotiek? U zult vol verwondering genieten!’
Routekaart Gotiek in Frankrijk 1475 KM

Dagprogramma

dag 1 - De kathedraal van Amiens

Vanuit onze opstapplaatsen in Nederland rijden we naar het noorden van Frankrijk. Onze gotische kerkentocht start direct goed: we bezoeken de kathedraal van Amiens, het hoogtepunt van de Franse gotiek. Alle kunstvormen smelten hier samen tot een unieke kerk, die in de eeuwen daarna wordt nagebootst in de kathedralen van Tournai (Doornik), Keulen en Utrecht. De beeldhouwwerken aan de buitengevel vertellen vele Bijbelse verhalen, terwijl de glas-in-lood vensters binnen ook de geschiedenis en astrologie tonen. We wandelen rondom het gebouw langs de verschillende ingangen en krijgen zo inzicht in de basis van de gotische bouw en de verhalen die de vele beelden vertellen. Hierna kunt u het fraaie kerkinterieur bewonderen. Vervolgens reizen wij verder naar Rouen, waar wij twee nachten verblijven. We dineren deze avond in het hotel. (ca. 535 km)
Amiens, Frankrijk Amiens
De kathedraal van Amiens, Frankrijk De kathedraal van Amiens

dag 2 - Rouen stad van Jeanne d’Arc

In de ochtend verkennen we te voet het mooie Rouen met de middeleeuws aandoende straatjes en de prachtige vakwerkhuizen. Deze stad aan de Seine is onverbrekelijk verbonden met Jeanne d'Arc, die tijdens de Honderdjarige oorlog op het Place du Vieux Marché ter dood werd gebracht op de brandstapel. Rouen is ook de stad met 100 klokkentorens. Overal ziet u kerken, torens en kapellen. Onze aandacht gaat uit naar de Cathédrale Notre-Dame de Rouen een van de grootste en bekendste gotische kathedralen van Frankrijk. De bouw van de huidige kerk begon in 1145 toen Hugo van Amiens, een vriend van abt Suger uit Saint-Denis, besloot om de romaanse kathedraal te verbouwen in gotische stijl. De bouw duurde vele eeuwen en de 151 meter hoge gietijzeren spits – de hoogste kerktoren van Frankrijk, die in de wijde omtrek van Rouen te zien is – werd pas in de 19e eeuw toegevoegd. Monet liet zich inspireren door dit prachtige godshuis: hij maakte er zijn schilderijenserie kathedralen, een indrukwekkende serie impressies van de gevel van de kathedraal. In de middag kunt u zich verdiepen in het leven van Jeanne d'Arc in het aan haar gewijde museum, maar Rouen leent zich er ook prima voor om door de knusse straatjes te slenteren of op een gezellig terrasje een glas koele witte wijn te drinken. De winkelliefhebbers en flaneerders vangen hun tocht het best aan op de sfeervolle Rue du Gros-Horloge. Bij het vallen van de avond kunt u genieten van Cathédrale de Lumière, een adembenemende show met licht en muziek waarbij de gevel van de kathedraal van Rouen spectaculair tot leven komt!
Kathedraal van Rouen, Frankrijk Kathedraal van Rouen
Gros-Horloge in Rouen, Frankrijk Gros-Horloge in Rouen

dag 3 - Kathedralen van Chartes en Saint-Denis

In de ochtend verruilen we Rouen voor Chartres. De kathedraal van deze stad is in twee fases gebouwd, waardoor de westzijde een combinatie is van de laat-romaanse en vroeg-gotische architectuur en de oostzijde in de hoog-gotiek is gebouwd. Naast Amiens is de kathedraal van Chartres de meest complete van Frankrijk. Ook hier bieden de schitterende glas-in-lood vensters een prachtig beeld op de geschiedenis, bijbelvertellingen en astrologie. De beelden aan de buitenzijde laten zien dat ook de beeldhouwkunst onderhevig is aan smaakveranderingen. Bekijk zeker ook het bijzondere labyrint op de vloer van het schip: er zijn vele mythen en mysteries verbonden aan deze kerk. Na het bezoek aan Chartres rijden we naar de kathedrale basiliek Saint-Denis in de gelijknamige buitenwijk van Parijs. Dit is de koninklijke grafkerk van de Franse vorsten en ook de kerk waar de gotiek begonnen is. De witte buitenmuren stralen ons tegemoet en nodigen uit om ons binnen te verwonderen over de vele grafmonumenten. Het gebouw zelf laat de onderdelen zien van de vroege gotiek en de rayonante gotiek met haar grote vensters. We verblijven twee nachten in Parijs. (ca. 265 km)
Plafond van de kathedraal van Chartres, Frankrijk Plafond van de kathedraal van Chartres
Saint-Denis, Parijs, Frankrijk Saint-Denis in Parijs

dag 4 - Gotisch Parijs

Vandaag bewonderen we de mooiste gotische kerken van Parijs. Met het openbaar vervoer reizen wij naar het centrum van de Franse hoofdstad. Hier op het Île de la Cité bezoeken wij Saint-Chapelle, de oude hofkapel van het koninklijke paleis dat op dit eiland gelegen was. Omdat de koning de doornenkroon van Christus als relikwie ontvangen had, wilde hij deze een passend onderkomen geven. Dankzij de enorme glas-in-lood vensters schittert het interieur van Sainte-Chapelle met gekleurd licht, dat wordt versterkt door het hoge blauwe plafond versierd met Franse lelies. Na ons bezoek aan deze bijzondere kapel wandelen wij naar de Notre-Dame, die na de verschrikkelijke brand in 2019 in vijf jaar weer gerestaureerd en geopend is. In de middag brengen wij een bezoek aan Musée de Cluny. De collectie is gehuisvest in het voormalige stadsklooster van Cluny, de grootste en machtigste kloosterorde van Frankrijk. De collectie met middeleeuwse kunst met bijzonder beeldhouwwerk, boekverluchtingen en wandtapijten is prachtig. Na dit bezoek kunt u Parijs verder op eigen gelegenheid verkennen. Slentert u langs de Seine of wandelt u door de charmante straatjes van een van de oudste wijken van Parijs: Le Marais? Het Place des Vosges in deze wijk is misschien wel het mooiste plein van de stad! Een bezoek aan een van de vele musea van Parijs is natuurlijk ook een aanrader. Musée Rodin en Musée d’Orsay zijn absolute aanraders voor liefhebbers van 19e-eeuwse kunst. Dineert u deze avond in een gezellige bistro in Quartier Latin?
lamp
Let op: In de Parijse metro zijn vrijwel geen roltrappen en liften. U moet dus goed trappen kunnen lopen om gebruik te maken van de metro. Specifiek voor deze dag geldt daarom dat u goed ter been moet zijn.
Sainte-Chapelle op het Île de la Cité in Parijs, Frankrijk Sainte-Chapelle op het Île de la Cité in Parijs, Frankrijk
De Notre Dame in Parijs, Frankrijk De Notre Dame in Parijs

dag 5 - De kathedralen van Beauvais en Laon

In de ochtend verlaten wij Parijs en reizen via Beauvais door naar Reims. Nadat de kathedraalbouwers in Amiens een hoogte bereikten van 43 meter, wilde men in Beauvais daaroverheen en werd een kerkkoor gebouwd met een hoogte van 47 meter. Helaas was de ondergrond en de constructie niet sterk genoeg om het gewicht van dit gebouw te dragen en bleef de bouw steken bij het kerkkoor en de transepten. Omdat rond 1500 de koning alsnog de kerk wilde afbouwen, wat opnieuw niet lukte, kunnen wij in Beauvais nu een paar prachtige voorbeelden van de flamboyante gotiek bewonderen. Daarnaast staat een deel van de oude romaanse kerk nog overeind, waardoor we een perfect beeld krijgen van de enorme maatverschillen tussen de romaanse en gotische kathedralen. Na dit indrukwekkende bezoek rijden we naar Laon, waar de vroeg-gotische kathedraal majestueus uittorent boven de omgeving. Via een intiem middeleeuws pleintje betreden we de kerk waarin de ontluikende gotiek nog vermengd is met romaanse elementen. Opvallend detail zijn de ossenbeelden op twee torens, waarmee de dieren geëerd worden die een belangrijke bijdrage hadden aan de bouw van de kerk. Eenmaal aangekomen in Reims heeft u wellicht nog tijd om op een van de gezellige terrasjes op Place Drouet d'Erlon te genieten van een glas bubbels, waar deze champagne-hoofdstad zo beroemd om is. (ca. 310 km)
Kathedraal van Beauvais, Frankrijk Kathedraal van Beauvais
Kathedraal van Laon in Frankrijk Kathedraal van Laon

dag 6 - De kroningskathedraal van Reims

Er is bijna een einde gekomen aan deze gotische kerkentocht, maar voordat we terugrijden naar onze opstapplaatsen in Nederland brengen we een bezoek aan de kathedraal van Reims. Eeuwenlang was de kerk de plek waar Franse koningen gekroond en gezalfd werden. De kathedraal, die op de Werelderfgoedlijst van UNESCO staat, is een groots voorbeeld van de gotiek en het telt een indrukwekkend aantal beeldhouwwerken die als hoogtepunten van de middeleeuwse beeldhouwkunst worden beschouwd. Natuurlijk bewonderen we de drie glas-in-loodramen van Marc Chagall, die in de centrale straalkapel zijn aangebracht: een wonder van kleur en meesterschap. Na dit bijzondere bezoek reizen wij terug naar Nederland, waar we laat in de middag terugkeren. (ca. 450 km)
Glasvensters van Marc Chagall in de kathedraal van Reims, Frankrijk Glasvensters van Marc Chagall in de kathedraal van Reims
Notre Dame in Reims, Frankrijk Notre Dame in Reims
(Wijzigingen in het programma zijn voorbehouden. Voor deelname aan deze reis is een goede lichamelijke en geestelijke conditie vereist. Lees hier meer.)

Ga op pad met onze beste reisleiders

SRC-reisleidster Wendy

Wendy

Reisleidster sinds 2008
SRC-reisleider Karel

Karel

Reisleider sinds 1989
SRC-reisleider Antoon

Antoon

Reisleider sinds 2002
SRC-reisleider Johan

Johan

Reisleider sinds 2013
SRC -reisleidster Adriënne

Adriënne

Reisleidster sinds 2006
Routekaart Gotiek in Frankrijk 1475 KM

De reis in het kort

  • dag 1 De kathedraal van Amiens
  • dag 2 Rouen stad van Jeanne d’Arc
  • dag 3 Kathedralen van Chartes en Saint-Denis
  • dag 4 Gotisch Parijs
  • dag 5 De kathedralen van Beauvais en Laon
  • dag 6 De kroningskathedraal van Reims