050 - 3 123 123
De beste reisleiders laten u méér zien
De mooiste reisprogramma's
Veel tevreden reizigers
Al ruim 40 jaar betrouwbaar

Reisdagboek The Bloomsbury Group

Door reizigster Alice Wesselink | 20-06-2022

SRC-reiziger mevrouw Wesselink reisde in juni samen met reisleider Johan naar Londen en Sussex in het spoor van Virginia Woolf en The Bloomsbury Group. Mevrouw Wesselink schreef een verslag over haar reiservaringen dat ze graag met u deelt.

"Na een chaotische start op Schiphol was het een wonder dat we ons toch in de middag in Londen bevonden en een wandeling konden maken door de wijk Bloomsbury, de literaire/universitaire wijk van de stad waar het allemaal begon. In het parkje bij het standbeeld van Virginia Woolf konden we genieten van een ijsje of thee. Daarna werden we door onze chauffeur Marco naar Felbridge gebracht waar ons hotel zich bevond. Een prima hotel, erg Engels, met veel gangen en doorsluiproutes, trappetjes et cetera. De kamers zijn ruim, met goed sanitair en schoon en met prima ontbijt. En, er is een heerlijk zwembad met spa en ligweide buiten, waar we dankzij het mooie weer van hebben kunnen genieten.

Standen House en Sissinghurst Castle

De volgende dag bezochten we eerst Standen House waar op dit moment een jubileumtentoonstelling is over The Arts & Crafts Movement en William Morris. Morris is een bekende ontwerper van stoffen, die ook tegenwoordig nog zeer intrek zijn. Daarna brachten we de rest van de dag door in de tuinen van Sissinghurst Castle, waar het echtpaar Nicholson heel lang heeft gewoond. Vita Sackville-West en Virginia Woolf hebben jaren een relatie gehad en dat was voor Virginia een belangrijke inspiratie voor haar boek Orlando. Later in de week bezochten we het buitenverblijf van Virginia en Leonard Woolf: Monk's House, een betrekkelijk klein huis dat vol staat met persoonlijke spullen, schilderijen, muurschilderingen en meubels, gemaakt door haar zuster Vanessa Bell en Duncan Grant. Ook de tuin is verrassend mooi en dankzij het prachtige weer een feestje. Hier heeft Virginia haar meeste boeken geschreven en later in 1941 heeft zij hier een einde aan haar leven gemaakt.

Virginia Woolf in Tavistock Square Bloomsbury Londen
Virginia Woolf in Tavistock Square Bloomsbury
Sissinghurst Castle in Groot-Brittannië
De residentie van Harold Nicolson en Vita Sackville-West

Charleston Farmhouse en Berwick

Op dag 3 stond een bezoek aan Charleston Farmhouse op het programma, inmiddels een museum dat geheel gewijd is aan de Bloomsberry Group en de residentie was van Vanessa Bell en haar partner Duncan Grant. Behalve dat er talrijke schilderijen te bezichtigen zijn, worden ook de muren en deuren niet ontzien. Je kunt het zo gek niet bedenken of het was beschilderd. Ook zijn er prachtige portretten en veel persoonlijke spulletjes. De zoon (Quentin) van Vanessa en Clive Bell, was pottenbakker (en lid van de Bloomburry Group) en heeft hele bijzondere voorwerpen gemaakt voor het huis; waaronder aparte lampen en borden. In de museumwinkel zijn replica's nog steeds te koop. Daarna zijn we richting Berwick gereden, waar we in de Saint Michael and All Angels Church, muurschilderingen hebben bekeken van Duncan Grant en Vanessa en haar zoon Quentin Bell.

Monk’s House - buitenverblijf Virgina Woolf
Het buitenverblijf Virgina Woolf
Knole House
Het familiehuis van Vita Sackville-West
The Nativity door Vanessa Bell van de Bloomsbury Group in Berwick Church, Groot-Brittannië
The Nativity door Vanessa Bell van de Bloomsbury Group

Farley House & Gallery en Knole House

Op dag 4 hebben we een kijkje genomen in Farley House & Gallery, waar Roland Penrose en zijn vrouw Lee Miller woonden. Roland Penrose was een surrealistische schilder en ook hij heeft vele objecten in zijn huis voorzien van decoraties. Lee Miller was een Amerikaanse fotografe die naar Parijs was getrokken om het vak te leren van Man Ray. Zij is de enige vrouwelijke fotograaf geweest die in oorlogsgebied heeft gewerkt. Bij het huis hoort een enorme beeldentuin, die zeer de moeite waard is. De laatste dag bezochten we het familiehuis van Vita Sackville-West, Knole House. Het bevindt zich in een prachtig park waar vrolijk talrijke hertjes rondhuppelen. Na een eindeloze inleiding op het terrein, mochten we dan gelukkig toch nog naar binnen, waar een soort soort Muiderslot sfeer heerst. Het is een zeer somber gebouw met indrukwekkend veel rijen portretten van voorouders en versleten meubels. Ergens in een torentje, hadden Vita en Virginia een soort mini-appartementje voor hun privé-activiteiten. De horde vrijwilligers die overal op de loer lagen zijn vooral vermakelijk, maar ook wel lastig omdat ze hun kennis wel heel erg graag willen etaleren.

Al met al is The Bloomsbury Group een prachtige literaire kunst -en tuinenreis, die voortreffelijk is voorbereid door de medewerkers van SRC en uitstekend is begeleid door Johan. Het is met name ingewikkeld om voor alle excursies kaartjes te bemachtigen want Groot-Brittannië blinkt niet uit in digitale vaardigheid als het gaat om het reserveren van kaartjes en tijden. Voor ons was het een feest om door het prachtige Engelse landschap, het groene hart zoals Sussex wel wordt genoemd, te rijden en voor de chauffeur een uitdaging om op alle kleine landweggetjes de tegenliggers te pareren. Zet deze reis volgend jaar vooral weer op het programma, maar dan graag met de bus."

Meer reisverhalen

Zet deze reis volgend jaar vooral weer op het programma!